Ossity is our latest product. It's a search hub and web research tool. Try it now for free!
This page has been Textised! The original page address was https://lt.wikipedia.org/wiki/Pagrindinis_puslapis Pereiti prie turinio
Pagrindinis puslapis
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją
Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.
Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.
Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Proa netoli Ponapės salos
Milžiniškame Ramiojo vandenyno plote išsimėtę Mikronezijos salos ir atolai buvo apgyvendinti austroneziečių, jūrinių tautų, kurios kelis tūkstančius metų vystė laivybos technikas ir jų dėka galėjo sėkmingai apgyvendinti Malajų salyną ir Melaneziją. Kad išsilaikytų savaites ir mėnesius atviroje jūroje, jie išrado specialius šoninius balansyrus, kurie padėdavo kanojoms balansuoti vandenyje, ir kelis burių tipus, leidžiančius pasiekti didelį greitį. Taip pat jie išvystė nemažai įgūdžių laivo buvimo vietai nustatyti nenaudojant žiūronų, kompaso ir kitų prietaisų, kurie buvo žinomi kitose kultūrose.
Šios technologijos buvo atneštos į Mikronezijos salas II–I tūkst. pr. m. e. iš Filipinų salų ir Melanezijos. Vietos gyventojai nuolat naudojo laivybos įgūdžius naviguojant tarp atolų, įveikdami didelius atstumus atviroje jūroje. Aktyviai plaukiota Japo imperijos salynuose, gabenant duoklę ir prekes.
Savaitės iniciatyva
Mikelandželas (Daniele da Volterra atlikto portreto detalė)
Jau gyvenimo metu Mikelandželas buvo įvardijamas iškiliausiu gyvu menininku. Amžininkai jį praminė „dieviškuoju“ (il Divino). Meno istorijoje jo kūryba dažnai vertinama kaip renesanso dailės vystymosi viršūnė. Kaip asmenybė, Mikelandželas buvo nenuolankaus būdo, nuolat konfliktavo su kitais menininkais ir užsakovais − ne mažiau ambicingais ir įnoringais Romos popiežiais. „Nepaisant koks turtingas buvau, visuomet gyvenau kaip vargšas“ − taip senatvėje savo gyvenimą apibūdino Mikelandželas.
Šios savaitės iniciatyva yra Renesansas.
Naujienos
Textise: Back to top |