Ossity is our latest product. It's a search hub and web research tool. Try it now for free!


This page has been Textised!
The original page address was https://sudeck.hu/

Skip to content
Sudeck Atrophia
A betegség kezelését minden esetben szakorvosnak kell végeznie. A kezelés olyankor a leghatékonyabb, ha minél korábban szakorvoshoz fordulnak vele. Kellő odafigyeléssel és megfelelő kezeléssel a tünetek sokszor jelentősen enyhíthetők vagy akár teljesen meg is szüntethetők.

Komplex Regionális Fájdalom Szindróma
A betegség legtöbbször egy sérülés, műtét, szívroham vagy agyvérzés (stroke) után alakul ki szövődményként. Gyakori jellemzője, hogy a szövődményes fájdalom sokkal erősebb, mint amennyit a korábbi sérülés vagy betegség indokolna. A Sudeck-szindróma egy viszonylag ritka betegség, amelyet az orvostudomány egyelőre nem ért pontosan, ezért kezelése is nagy szakértelmet igényel.

A Sudeck szindróma
A Sudeck szindróma (másik nevén: komplex regionális fájdalomszindróma, angol rövidítéssel CRPS) egy krónikus fájdalomfajta, amely általában a karokon és a lábakon okoz tartós, kínzó fájdalmat.

A Sudeck szindróma
 
A Sudeck szindróma (másik nevén: komplex regionális fájdalomszindróma, angol rövidítéssel CRPS) egy krónikus fájdalomfajta, amely általában a karokon és a lábakon okoz tartós, kínzó fájdalmat.

A betegség legtöbbször egy sérülés, műtét, szívroham vagy agyvérzés (stroke) után alakul ki szövődményként. Gyakori jellemzője, hogy a szövődményes fájdalom sokkal erősebb, mint amennyit a korábbi sérülés vagy betegség indokolna.

A Sudeck-szindróma egy viszonylag ritka betegség, amelyet az orvostudomány egyelőre nem ért pontosan, ezért kezelése is nagy szakértelmet igényel.

A betegség kezelését minden esetben szakorvosnak kell végeznie. A kezelés olyankor a leghatékonyabb, ha minél korábban szakértőhöz fordulnak vele.

Kellő odafigyeléssel és megfelelő kezeléssel a tünetek sokszor jelentősen enyhíthetők vagy akár teljesen meg is szüntethetők.

Komplex problémára komplex megoldás
Sudeck
 
A gyógyszeres kezelés csupán tüneti fájdalomcsillapítást biztosít, a fájdalom okát nem szünteti meg. Emiatt szükség van az okok megszüntetését célzó terápiás kezelésekre, amelyek tartósan képesek megszüntetni a fájdalmat.

Messze a leggyakoribb terápiás kezelés a gyógytorna, amely segít a fájdalomcsökkentésben lazítás, mozgékonyság-növelés és célzott erősítés segítségével.

Készen áll a gyógyulásra? Telefonáljon és béreljen vagy vásároljon BEMER készülékét!

Sudeck Atrophia kezelése BEMER terápia segítségével
 
Sudeck atrophia kezelhető a Bemer terápia mindennapos használatával! A BEMER képes javítani a mikrokeringést, ezzel pedig lehetővé teszi az érintett területek fájdalmának csökkentését és ezzel együtt a regenerációját is! Próbálja ki BEMER bérlés keretében a BEMER terápia hatását.

Tünetek

Sudeck
A Sudeck szindróma egy nehezen kezelhető betegség, amelyet akár otthonában is kezelhet. A BEMER hatékonyan képes kezelni a korai és a későbbi stádiumú Sudeck-szindrómát is. A Sudeck szindróma tünetei a következők:

Folyamatos lüktető fájdalom
Egy gyakori jellemzője a betegségnek, hogy a lüktető fájdalmat érzünk a karokban és/vagy a lábakban. A lüktetés a szívritmushoz igazodik.

Folyamatos Égető Fájdalom
Szintén gyakori a tartós égő fájdalom jelentkezése a karokban, kezekben, a lábakban vagy a lábfejekben.

Hidegérzékenység
A betegség egy következménye a hidegre való extrém érzékenység, amelynek következtében erős fájdalom jelentkezik hideg hatására (leggyakrabban utcán, szélben). A hidegre való érzékenység mellett a gyengéd érintés is kiválthatja a tüneteket.

Bedagadás
Az érintett oldali kar vagy láb, amelyen a tünetek jelentkeznek, gyakran bedagad, megduzzad.

Bőrhőmérséklet-ingadozás
A bőr hőmérsékletének ingadozása egy jellemző tünete a Sudeck-szindrómának. Ilyenkor a bőr hol hideg, hol izzad – ez jelentkezhet akár gyakori váltásokkal is.

Bőr elszíneződése
A fájdalmas karokon vagy a lábakon a bőr gyakran el is színeződik, ilyenkor elfehéredést, foltok megjelenését, bepirosodást vagy elkékülést is tapasztalhatunk.

Bőrszövetváltozás
Gyakran az érintett végtagokon a bőr érzékennyé, vékonnyá vagy fényessé válik a betegség miatt.

A tünetek idővel váltakozhatnak és súlyosságuk egyénről egyénre változik.

Általában a fájdalom, a bedagadás, a bőrpír, a bőrhőmérséklet-változás és a hidegérzékenység a legelső tünetek.

A betegség előrehaladásával az érintett végtag kihűlhet és akár teljesen el is fehéredhet. Jelentkezhet a bőrszövet és a körmök elváltozása, izomgörcsök és izommerevség is. Ha már ilyen súlyos tünetek jelentkeznek, olyankor gyakran visszafordíthatatlan a károsodás – ilyenkor csak a gyógyszeres, tüneti kezelés segíthet, amellyel legfeljebb a tünetmentesség érhető el, de gyógyulás csak ritkán.

A Sudeck, vagyis a Komplex Regionális Fájdalom Szindróma egy további jellemzője, hogy időnként végtagok között is terjedhet, így például az egyik érintett karról vagy lábról átterjedhet a másikra. Ennek elkerülése érdekében fontos a kezdeti tünetekkel mihamarabb szakorvoshoz fordulni.

Jó hír, hogy egyeseknél a tünetek idővel önmaguktól is enyhülnek. Rossz hír, hogy ez ritka és leggyakrabban a tünetek kezelés hiányában tartósak és akár hónapokig vagy évekig is jelen lehetnek.

Kérdése van?
Sudeck szindróma képekben
Hogyan ismerheti fel, hogy Ön is Sudeck szindrómában szenved?

[Image: sudeck-atrophia-masolat-300x210]  
[Image: sudeck-atrophia-jelentese-masolat-300x216]  
[Image: sudeck-atrofia-masolat-300x261]  
[Image: sudeck-szindroma-jelentese-300x188]  
[Image: sudeck-szindroma-kezelese-masolat-297x300]  
Kérdése van?
Sudeck-szindróma okai
Sudeck-szindrómának a pontos okait máig nem ismeri pontosan az orvostudomány. Az elfogadott álláspont szerint az betegség kialakulásának okai az alábbiak lehetnek:

      Sérülés
Leggyakrabban csonttörés, izomhúzódás vagy ínszalagszakadás után jelentkeznek a betegség tünetei. Ennek vélt oka, hogy a sérülés során egyes idegpályák sérülhetnek, amelyek tartós fájdalmat váltanak ki. A betegség azonban olyankor is jelentkezhet, ha nincs közvetlen idegi sérülés.

      Műtét
Egy elvégzett műtét után is jelentkezhetnek a betegség tünetei. Ilyenkor szintén idegi sérülés vagy nem megfelelő gyógyulás gyanúja merül fel, mivel a műtéti eljárás során sérülhetnek olyan idegek, amelyet utólag kiválhatják a Sudeck-fájdalomszindrómát.

      Agyvérzés
Szinte mindenki által ismert tény, hogy egy agyvérzés után (ha túlélik) jelentkezhetnek idegi károsodások, így akár különböző bénulások is. Előfordulhat azonban az is, hogy az idegrendszernek olyan részei károsodnak, amelyek utólag fájdalomszindrómát okoznak.

      Szívroham
Szívroham esetében hasonló a helyzet, mint agyvérzésnél: olyan megerőltető és súlyos a betegség, hogy túlélés esetén is gyakran sérülnek idegpályák. Adott esetben azok a perifériás idegek is sérülhetnek, amelyek utólag Sudeck-fájdalomszindrómát váltanak ki.

      Fertőzések
Ritka, de előfordul, hogy a tartós fájdalomszindróma egy betegség lezajlását követően jelentkezik. Ilyenkor leggyakrabban az az ok, hogy a fertőzés után az idegi gyógyulás nem megfelelő, ami miatt fájdalomszindróma jelentkezik.

A SUDECK szindróma Fajtái
Az elfogadott álláspont szerint sérülés vagy a központi, illetve a perifériás idegrendszer rendellenessége miatt jelentkeznek a Sudeck-szindrómás tünetek. A betegségnek általánosan két fajtája van, amelyeknek tünetei hasonlók, de okai különbözőek:

1-es típusú Sudeck-szindróma
Ezt a betegséget reflex disztrófiának is hívják, amely általában egy olyan betegség vagy sérülés után alakul ki, amely nem jár az idegek közvetlen károsodásával. A betegségnek ez a fajtája gyakori, az esetek 90%-ában ő jelentkezik.

2-es típusú Sudeck-szindróma
Ezt a betegséget szakmailag causalgiának is nevezik. A tünetek ebben az esetben általában ugyanazok, mint az 1-es típus esetében. A betegség oka azonban valamilyen közvetlen idegsérülés – sokszor törés, műtét, agyvérzés vagy szívroham.

Kérdése van?
Szövődmények
A betegség szövődményei akkor tudnak kialakulni, ha a tüneteket nem kezelik, ezért a fájdalom miatt (szinte) teljesen leáll az értinett végtag mozgása.

Amennyiben a betegséggel nem fordulnak időben szakorvoshoz kezelésért, olyankor az alábbi szövődmények alakulhatnak ki:

 

Sorvadás
A sorvadás vagy szaknyelven atrófia Sudeck-szindrómánál azt jelentheti, hogy az érintett végtagban a bőr, a csontok és az izmok elgyengülhetnek annak következtében, hogy a túl erős fájdalom vagy a merevség miatt nem mozgatják eleget a végtagot.

IZOMGÖRCS​
Izomgörcs és izommerevség is kialakulhat a betegség miatt. Ilyenkor a kezek ujjai és a lábujjak akár „kampóssá” is merevedhetnek, azaz folyamatos izomfeszülés alakulhat ki.

Ha szövődményes jeleket fedez fel magán, pánikra nincsen semmi ok – azonban ilyenkor sürgősen szakorvoshoz kell fordulni segítségért, aki megfelelő kezelést tud adni a problémákra.

Fontos azonban tudni, hogy amennyiben a korai kezelés elhanyagolása miatt alakulnak ki a szövődmények, olyankor sokkal nehezebb és gyakran kevésbé hatékony a kezelés.

Ezért már a tünetek korai jelentkezésekor szükséges a kezelőorvos felkeresése.

Gyakori kérdések
Dohányzás, sok alkohol- és koffeinfogyasztás, valamint kialvatlanság esetén könnyen felerősödhetnek a fájdalmas tünetek. Általánosságban az egészségesebb életmód segíthet a tünetek enyhítésében és a gyógyulás felgyorsításában.

Az egyik jellemző a haj törékenysége, amely utalhat a Sudeck-szindróma súlyosabbá válására. Ha a nem érintett végtag izmai bemerevednek és bedagadnak, az a terjedés jele lehet – ezt sürgősen meg kell mutatni a fájdalomterapeuta kezelőorvosnak. A késői stádiumú, komoly csontritkulásos szövődményt a karok, az ujjak, a lábak vagy a lábujjak elvékonyodásából lehet észlelni.

Ha a tünetek jelentkezésekor szakértő fájdalomterapeuta orvos megkezdi a kezelést, olyankor akár 3 hónap alatt is elmúlhatnak a tünetek. Ha később kezdik a kezelést, olyankor tartós csont- és izomkárosodás alakulhat ki. Általánosságban a kezelés nehéz, mert nem léteznek igazán hatékony kezelési módok. A betegségben szenvedők legalább fele hónapokkal vagy évekkel később is tapasztalhat még fájdalmakat.

A BEMER terápia napi kétszeri alkalmazása legalább 2-3 hónapon keresztül enyhítheti a SUDECK szindróma tüneteit és a mikrokeringés helyreállításával a betegség súlyosbodását megállíthatja. BEMER bérlés keretében javasolt kipróbálni a terápiát.

Megelőzés
A Sudeck-szindróma megelőzésében fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozás és a kellő mennyiségű mozgás.

A megelőző lépéseket olyankor mindenképpen szükséges megtenni, ha műtéten esett át, szívrohama vagy agyvérzése, illetve, ha komoly sérülése (csonttörése, ínszalagszakadása) volt.

BEMER terápia alkalmazása
A BEMER terápia a Sudeck szindróma által kialakult zavart mikrokeringést javíthatja, amennyiben időben elkezdi a BEMER kezelést, úgy nagyobb esélyel elkerülheti a végtagokban gyakran fellépő foltos csontritkulást. Ha már elkezdődött a csontritkulás, a BEMER kezeléssel akár meg is tudja állítani a káros folyamatot. Ezen kívül a BEMER terápia gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással is segítheti a tünetek enyhítését, mindezt gyógyszer és mellékhatás mentesen, otthona kényelmében.

C-vitamin
Egyes kutatások kimutatták, hogy csonttörések után emelt adag C-vitaminpótlással csökkent a fájdalomszindróma kialakulásának esélye azokkal szemben, akik nem szedtek C-vitamint. Emiatt törések, sérülések után érdemes megfogadni ezt a tanácsot és 1-2 hétig emelt adag C-vitamint szedni. Vesebetegek esetében vitaminszedés előtt mindenképpen egyeztessen kezelőorvosával!

Korai mozgatás
Több kutatás is kimutatta a korai mozgatás előnyeit műtétek, szívroham és agyvérzés után. A korai mozgatás automatikusan része a modern kezelési protokolloknak, azonban páciensként is érdemes tudni ennek fontosságát, mivel korai mozgás és intenzívebb rehabilitáció segítségével csökkenthető a szövődményes Sudeck-szindróma kialakulása is. Ezért azonban a páciensnek is tennie kell.

Gyógyszeres Kezelés
Enyhébb fájdalmak esetében a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók (aszpirin, ibuprofén, naproxén) is segíthetnek a tünetek és a gyulladás enyhítésében. Ezeket azonban nem szabad 14 napnál hosszabb ideig és túl nagy dózisban szedni, mivel vesebetegséget és gyomorvérzést okozhat a túladagolásuk.

      Antidepresszáns
Bizonyos esetekben az antidepresszáns gyógyszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében, mivel idegi fájdalomról van szó. Ilyen gyógyszer például az amitriptilin, amelyet fájdalomterapeuta szakorvos írhat fel.

      Kortikoszteroid
Ezek a gyógyszerek olyan szteroidtartalmú gyógyszerek, amelyek segíthetnek a gyulladáscsökkentésben és az érintett fájdalmas végtag mozgékonyságának növelésében. Ilyen gyógyszer például a prednizolon.

Mivel a Sudeck-szindróma későbbi stádiumban akár csontvesztést is okozhat, ezért a fájdalomterapeuta kezelőorvos csonterősítő csontritkulás elleni gyógyszereket is felírhat, olyanokat, mint az alendronát vagy a kalcitonin.

Ezek a gyógyszerek a szimpatikus idegrendszeri működést lassítják, amelynek általános feladata a test nem akaratlagos (szív, tüdő, belső szervek) működésének szabályozása. Fájdalomterapeuta szakorvos injekció segítségével blokkolhatja azokat az idegeket, amelyek a fájdalmakat okozzák.

Kérdése van?
KÉRDÉSE VAN? ÍRJON NEkem!
 
Az adatai
Írja meg nekem, miben lehetek a segítségére.

Hívjon most!
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztató-ban talál.



Textise: Back to top

This text-only page was created by Textise (www.textise.net) © Textise - CPC LLC
To find out more about our product, visit Textise.org.